Kolding Kajakklub laver rengøringsmagi i Kolding Å

Søndag den 1. juli 2018 blev et stor slag slået for Kolding Å af Kolding Kajakklub, der samlede mellem 700 -1000 kg. affald op af åen.

Kajakklubben knoklede i 4 timer og fandt:

17 cykler
1 løbehjul
10 danpæle (afspæringsmateriel)
1 trillebør
2 vejskilte
1 valg-blyant (1,5 m høj træmodel, ses på et af billederne)
4 havemøbler (stole/borde)

Kajakklubben blev hjulpet af en traktor til at få det tunge affald op af åen.  Og udover hvad der blev hevet op af åen, fandt de en masse dåser, flasker, cigaretskodder, plast og papir (10 sække i alt).

“Vi var 12 voksne kajakroere og 3 børn, der var mødt op søndag for at deltage i klubbens store å-rensedag i og ved Kolding Å. Affaldsindsamlingen foregik i selve åen og fra vores klubkano samt langs åens bred. I åen var det primært cykler, havemøbler, vejmateriel og dåser, der blev opfisket fra bunden. Langs bredden var det primært dåser, cigaretskodder, plast og papir. Vi knoklede på i 4 timer” siger bestyrelsesmedlem Birgitte Braae Andresen.

Sponsormidlerne vil blive brugt godt i kajakklubben og den store indsats som klubben har gjort for deres lokale natur, er noget de kan være meget stolte af!