Sponsorpenge til støtte af lokale aktiviteter

’Fælles aktivitet, frisk luft og en indsats for at holde vores fine områder i Hvidovre fri for skrald’ var Lions Hvidovres motivation for at stille med 10 medlemmer til indsamling af affald i Lodsparken i Hvidovre d. 17. maj. 6 sække blev fyldt med bl.a.:

  • Cigaretskod
  • Brugt toiletpapir!
  • Emballage fra madvarer

Det mærkeligste fund var 1 kg salt, stadig i æsken.

’Vi spiste morgenmad sammen inden indsamlingen, og sluttede indsamlingen af med en sodavand.
Det var hyggeligt at være sammen, når nu vores klubmøder har været aflyst de sidste to måneder.
Og så var det faktisk rart at konstatere, at der ikke lå så meget affald og flød’
, fortæller deltagerne.

Lions Hvidovre har eksisteret i mere end 50 år og klubben er en Lions klub, hvor begge køn er repræsenteret, hvilket de er stolte af. Hensigten med organisationen er at skabe og medvirke til fællesskab og forståelse for medmenneskelige behov blandt alle folkeslag ved at tilbyde sig med engagement i samfundet og til international forståelse. ’Det bedste ved foreningen er, at vi er så forskellige mennesker, der mødes i en forening, hvis formål er at støtte dem der har brug for det’, fortæller medlemmerne.

Sponsormidlerne indgår i foreningens aktivitetskasse, som de bruger til at støtte lokale aktiviteter, bl.a. underholdning på plejehjem, tilskud til Parkinson Café og julegaver til beboere på kvindeherberg.